مشکل از کجاست؟

General discussion forum for Parsix GNU/Linux in Persian.

Moderators: aysabzevar, alan, bkashaf, blix

مشکل از کجاست؟

Postby armahdian » Fri Jun 11, 2010 7:21 am

سلام میگم به همه علاقه مندان پارسیکس و تبریک به خاطر انتشار نسخه جدیدش
راستش رو بخواید من خیلی لینوکس بلد نیستم . بارها تلاش کردم اما هنوز به خاطر اینکه اساتید محترم دانشگاه دانشجویان رو مجبور به استفاده از ویندوز میکنن , من هم همچنان به ویندوز مبتلا هستم .البته من با نسخه 7.1 ردهت با دنیای لینوکس آشنا شدم(فقط آشنا شدم) بعدش فدورا و سوسه و این آخریا هم اوبونتو اما دوست داشتم پارسیکس رو هم تجربه کنم و منتظر نسخه جدیدش بودم تا اینکه به سلامتی منتشر شد.
اما در فروم چندین باگ بزرگ و عجیب گزارش شده دیدم, حقیقتا تعجب کردم!
من به فرومهای توزیعهای معروف سر نمیزنم (خیلی زبان بلد نیستم) اما یاد ندارم که بعد از انتشار یک نسخه پایدار چنین باگهای تابلویی در توزیعی وجود داشته باشه (شایدم بوده و من نمیدونم)
البته باگ در یک سیستمی به بزرگی یک سیستم عامل اجتناب ناپذیر است(مثلا ویستا سراسر باگ بود)
به نظر شما مشکل از کجاست؟

راستی یک نکته دیگر را تا فراموش نکردم عرض کنم
لطفا یک حساب شتاب برای واریز کمکهای علاقه مندان به پروژه معرفی کنید (بقیه رو نمیدونم اما من که حساب خارجی ندارم)
متشکرم
armahdian

Re: مشکل از کجاست؟

Postby armahdian » Wed Jun 16, 2010 7:13 am

armahdian wrote:سلام میگم به همه علاقه مندان پارسیکس و تبریک به خاطر انتشار نسخه جدیدش
راستش رو بخواید من خیلی لینوکس بلد نیستم . بارها تلاش کردم اما هنوز به خاطر اینکه اساتید محترم دانشگاه دانشجویان رو مجبور به استفاده از ویندوز میکنن , من هم همچنان به ویندوز مبتلا هستم .البته من با نسخه 7.1 ردهت با دنیای لینوکس آشنا شدم(فقط آشنا شدم) بعدش فدورا و سوسه و این آخریا هم اوبونتو اما دوست داشتم پارسیکس رو هم تجربه کنم و منتظر نسخه جدیدش بودم تا اینکه به سلامتی منتشر شد.
من به فرومهای توزیعهای معروف سر نمیزنم (خیلی زبان بلد نیستم) اما یاد ندارم که بعد از انتشار یک نسخه پایدار چنین باگهای تابلویی در توزیعی وجود داشته باشه (شایدم بوده و من نمیدونم)
البته باگ در یک سیستمی به بزرگی یک سیستم عامل اجتناب ناپذیر است(مثلا ویستا سراسر باگ بود)

لطفا یک حساب شتاب برای واریز کمکهای علاقه مندان به پروژه معرفی کنید (بقیه رو نمیدونم اما من که حساب خارجی ندارم)
متشکرم

واقعا جوابی وجود نداره؟ :?:
armahdian

پاسخ: Re: مشکل از کجاست؟

Postby seyed » Tue Oct 05, 2010 6:50 pm

سلام
آره با شما موافقم. کلا لینوکس پر از باگه
البته نسخه های تجاری لینوکس هم موجوده مثل سوزه و ردهت که من اونها رو تجربه نکردم. ولی این نسخه های رایگان حقیقتا به درد کار نمیخوره. می خوام بگم که اینطور نیست که لینوکس رو نصب کنی و بعد بری برنامه هات رو نصب کنی و بی دقدقه به کارهات برسی. مدام باید درگیر سیستم عامل باشی! باید دستورهای مختلف رو بدونی و یک دنیا قلق داره.
فکر می کنم لینوکس باید به سمتی بره که یک فرد عادی که دانش زیادی از کامپیوتر نداره هم بتونه به راحتی باهاش کار کنه و فکرش تماما جلب کار و برنامه مورد نظرش باشه.
به نظر من دلیل شکست ویستا هم همین بود. ویستا پیچیدگی زیادی داشت که کاربران رو تشویق میکرد همون ویندوز ایکس پی رو استفاده کنن. اینطوری خیالشان راحت تر بود؛ به حدی که ظاهر زیبای ویستا بی اثر شده بود.
امیدوارم یک سیستم عامل از ریشه جدید توسط ما ایرانیها درست بشه و گپ موجود رو پر کنه :D 8)
seyed
Parsix Lover

Postby bkashaf » Tue Oct 05, 2010 7:56 pm

درود به شما
همونطور که خودتون فرمودید هیچ برنامه ای بی کم و کاست نیست! و مشکلات هم این همه که شما و دوستمون فرمودید نیست :)
در برابر اون اجبار، فشار (البته بهتره بگیم تاکید و تشویق) از طرف برخی استادنما به استفاده از ویندوز، اینجا شما یک انتخاب آزاد دارید. اگر بخواهید با گنو/لینوکس کار کنید باید اون رو بشناسید و فلسفه‌ی پیدایش و گسترشش رو مطالعه کنید. به قول دوستان هنوز هم که هنوزه به فرهنگ سازی در این زمینه نیاز داریم. مشکلات گنو/لینوکس که هر لحظه پیدا و به لطف فعالیت گروه‌های آزاد در سراسر دنیا رفع میشه در برابر مشکلات متعدد سیستم عاملی مانند ویندوز که هیچ گاه رفع نشدند به شمار هم نمی آیند.
پارسیکس سیستم عامل پایدار و خوبی است. و مشکلات پیش بینی نشده نیز همیشه وجود داشته. این جزیی از پروژه های آزاد نرم افزاری است و تفاوت واقعی رو باید در رفع این مشلات در نسخه های بعدی و بروزرسانی های متعدد دید که در اکثر موارد به رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند.
در ضمن پارسیکس برای کاربران خانگی توسعه داده میشه و برخلاف اونچه که دوستمون فرمودند کار باهاش پیچیده نیست ;)
" There is nothing more wonderful in the world than the feeling you get from sharing. and there is no greater happiness than the Warmth you get from loving." _ j.Russell Morrison
bkashaf
Developer
Developer

Postby seyed » Wed Oct 06, 2010 2:50 pm

سلام
اول از همه از تمام دست اندرکاران پارسیکس تشکر میکنم. سوء تفاهم نشه، من از تلاش شما تا حدودی خبر دارم و میدانم که کار مشکلی دارید. منظورم این بود که کلا لینوکس مشکل داره (من با خیلی از توزیع ها کار کردم)
اما دوست عزیز، من همین پارسیکس رو برای افرادی که تمام کارشان با رایانه فقط و فقط تماشای فیلم و کار با برنامه های آفیس و یک خورده ای هم بازی های ساده بود نصب کردم. فکز میکنید چه شد... اول تصمیم گرفت که ویندوز هم کنار لینوکسش داشته باشه و بعد کلا لینوکس رو پاک کرد.
آخه دلیل داره که مصرفش نسبت به ویندوز کم هست. هر چه قدر هم که فرهنگ رو بخواهید تقویت کنید بالاخره لینوکس جواب نیازهای اولیه خیلی ها رو نمیده. نباید دلیل رو شناسایی کرد و بعد رفت سراغ ادامه کار؟ به نظر من یک دلیلش مفهوم بسیار مهم قابلیت اطمینان هست. دلایل دیگری هم به نظرم میرسه که الان مجال سخن نیست
ویندوز با تمام باگهاو ضعفهایی که داره قابلیت اطمینان بالاتری نسبت به لینوکس داره. (در اینجا لازم میدونم اعلام کنم که من از طرفداران یک سیستم عامل جایگزین برای ویندوز هستم. همین الان هم دارم از لینوکس برایتان پیغام میفرستم)

در مورد بحث پیچیدگی هم باید بگم که، فکر کنید یک کاربر بعد از نصب لینوکس چه کاری میخواد بکنه؟ مثلا میخواد تمام سخت افزارهاش رو نصب کنه. خب اول از همه کارت گرافیک... با یک جستجو در اینترنت کاملا مشخص هست که چقدر مشکلات در این مورد وجود داره. از مودم و تی وی کارت و ... که مشکل از شرکت سازنده اشان هست صرف نظر میکنم
حالا میخواد یک برنامه نصب کنه... به مشکل Dependency ها برمیخوره.

امیدوارم فرصتی پیش بیاد تا با هم بشینیم سر این موضوع بحث کنیم
seyed
Parsix Lover

Postby Karimi » Thu Oct 07, 2010 7:42 am

آره با شما موافقم. کلا لینوکس پر از باگه
البته نسخه های تجاری لینوکس هم موجوده مثل سوزه و ردهت که من اونها رو تجربه نکردم. ولی این نسخه های رایگان حقیقتا به درد کار نمیخوره. می خوام بگم که اینطور نیست که لینوکس رو نصب کنی و بعد بری برنامه هات رو نصب کنی و بی دقدقه به کارهات برسی. مدام باید درگیر سیستم عامل باشی! باید دستورهای مختلف رو بدونی و یک دنیا قلق داره.
فکر می کنم لینوکس باید به سمتی بره که یک فرد عادی که دانش زیادی از کامپیوتر نداره هم بتونه به راحتی باهاش کار کنه و فکرش تماما جلب کار و برنامه مورد نظرش باشه.
به نظر من دلیل شکست ویستا هم همین بود. ویستا پیچیدگی زیادی داشت که کاربران رو تشویق میکرد همون ویندوز ایکس پی رو استفاده کنن. اینطوری خیالشان راحت تر بود؛ به حدی که ظاهر زیبای ویستا بی اثر شده بود.
امیدوارم یک سیستم عامل از ریشه جدید توسط ما ایرانیها درست بشه و گپ موجود رو پر کنه

من از این گفته ها خیلی متعجبم، چون کلا با تجربیات من در مورد لینوکس متفاوته. من چند ساله که کارهای مختلفم رو با لینوکس (عمدتا پارسیکس، بیشتر توزیع های بزرگ رو تست کردم، به نظر من پارسیکس بهترینه) انجام میدم. روی سه کامپیوتر مختلف، در محل کار، خانه و لپ تاپ. در محل کار، کارهای مختلفی مثل آفیس، کار در شبکه، نقشه کشی و ... رو بدون هیچ مشکلی انجام میدم. اتفاقا برخلاف نظر شما به نظر من بیشترین امتیاز لینوکس در قابلیت اطمینان اون هست. من هیچکدوم از مشکلاتی که همکارام با سیستم های ویندوزی شون دارند رو ندارم و سیستم بسیار پایدارتری نسبت به اونها دارم. در خانه هم لینوکس (پارسیکس) جواب بهتری از ویندوز داده (به جز بازی های سنگین ویندوزی). دختر شش ساله من با لینوکس راحت (راحت تر از ویندوز) کار میکنه و از بازی های زیبای لینوکس (که اتفاقا بسیار آموزنده هستند) لذت میبره. در مورد مولتی مدیا هم پارسیکس عالی جواب میده. با لپ تاپ هم فعالیت های مختلفی (کار، سرگرمی ...) انجام میدم که باز با پارسیکس هیچ مشکلی ندارم (حداقل به اندازه ویندوز مشکل ندارم). تنها مشکل من بعضی نرم افزارهای تخصصی هستند که نسخه لینوکسی ندارند و توی محیط کار بعضی وقتها مجبورم به خاطر استفاده از اونها محیط ویندوز رو تحمل کنم (توی virtualbox). که البته این هم یک مشکل فنی لینوکس نیست، مشکل سازندگان این نرم افزارها هست که تولید نسخه های لینوکسی براشون صرفه اقتصادی نداره.
Karimi

Postby seyed » Fri Oct 08, 2010 12:58 pm

خوشحالم این حرفها رو میشنوم، چون من تجربه ای کاملا متفاوت با لینوکس داشتم.

البته من خودم کارهای مختلفی انجام میدم (همه کار؛ سنگین و سبک؛ گرافیک، انیمیشن، برنامه نویسی، طراحی صفحات وب و...)

ولی در مورد تلاشم برای معرفی لینوکس (بطور خاص پارسیکس) به کاربران دیگه باید بیشتر توضیح بدم. بیشتر کاربران عمومی ویندوز از مشکل ویروس رنج میبرند. وقتی من از مزایای لینوکس و دسکتاپ های متعدد و امنیتش گفتم و پارسیکس رو براشون نصب کردم خیلی جا خوردند و حیرت زده شدند (واقعا برایشان حیرت انگیز بود)

اما رفتند و کمی بعدتر به من گفتند که آقا، اپن آفیس فایلهای مایکروسافت آفیس رو خوب باز نمیکنه (البته ایرادات دیگه ای هم داشتند که به خاطر تازه وارد بودنشان بود)؛ گفتند که آقا پاور پوینتش (Impress) ضعیف هست. فایلهای ویندوز رو خوب باز نمیکنه، افکتهاش رو اجرا نمیکنه، و یکسری مشکلاتی که مربوط میشد به باگ (مثل این http://img407.imageshack.us/img407/2194/screenshotff.png به قسمت تیره روی منوی برنامه دقت کنید. از پیش نمایش انیمیشن ها که دیگه هیچی نمیگم!)

البته این موضوعات مربوط میشه به بحث نرم افزارهای لینوکس نه خود لینوکس

مشکل بعدی مربوط میشد به مودم . که قبلا عرض کرده بودم

گفتند که آقا چرا فایلهای سی دی های تصویری (VCD) رو روی هارد کپی نمیکنه؟ (فایلهای .DAT)

چرا VCD رو درست اجرا نمیکنه؟

بعضی فونتها رو میخوام پاک کنم و 100 تا فونت جدید میخوام نصب کنم، Font Manager اش کجاست؟ (البته در مورد گنوم که پارسیکس هم از گنوم استفاده میکنه.)

داریوهای (پارتیشن های) ویندوز رو نمیتونم به راحتی تشخیص بدم (مربوط میشه به یک سری جزئی کاری هایی که اگر گنوم انجام بده، کاربر راحت تر هست؛ مثلا اگر برید توی درایو سی دی و بعد Up را بزنید، دیگه به My Computer بر نمیگردید، بلکه به مانت پوینت بر میگردید. یا اینکه نام درایوها در My Computer عجیب است. یا اینکه چیدمان آیکون های دسکتاپ به راحتی دچار آشوب میشه، ممکنه چند تا آیکون روی هم بیافته)

آقا چرا وقتی سی دی میذارم توی کامپیوتر بعد درش میارم یکی دیگه میذارم، دیگه کار نمیکنه؟ (اگر سی دی بذاری توی درایو و دکمه سی دی درایو رو بزنی، سی دی میاد بیرون، ولی درست Unmount نمیشه!)

یکی دیگه از دوستانم که مدتی بود لینوکس رو نصب کرده بود و کار میکرد، میگفت که مخازن رو روی چندتا سی دی داره اما موقع نصب برنامه ها مدام باید سی دی ها رو تعویض کنه تا Dependency ها رو نصب کنه.

من خودم چون اینترنت پر سرعت دارم مشکل نصب خیلی برام مهم نیست اما برای کسانی که آفلاین کار میکنن مشکلی اساسی است. اگر برنامه ای رو جداگانه دانلود کرده باشی و بخوای نصبش کنی مشکل داری؛ یکی بحث پیش نیاز هاست؛ بسته ها هم که مدلهای مختلفی داره از deb تا rpm و tarball و sh. مکانیزم مدیریت نرم افزارهای لینوکس مزایایی داره اما حقیقتا مشکلاتی داره و آن طور که باید راحت نیست (مگر اینکه به اینترنت پر سرعت متصل باشید)

و...

مجموع این مشکلات این نتیجه رو میده که کاربر توی ویندوز احساس راحت تری میکنه و قبل از اینکه به این محیط عادت کنه اون رو رها میکنه. به خاطر همین مشکلات

برای کسانی که با برنامه های حرفه ای مثل فوتوشاپ کار میکنند (من فوتوشاپ و فایر وکز رو هم کار میکنم) لینوکس حرفی نداره.(حتی با وجود گیمپ؛ گیمپ بسیار عقب تر از فوتوشاپ قرار داره)
یک سوال که جوابش به نظر من مهمه(اگر من میخواستم در توسعه و ساخت یک سیستم عامل کار کنم حتما جواب این سوال برام مهم بود): چرا بیشتر شرکت های نرم افزاری، بیشتر برنامه های خودشان رو روی پلت فرم ویندوز ارائه میدن؟

هر برنامه ای که بخواهید برای ویندوز پیدا میکنید و با کیفیت و زیبایی؛ اما برای لینوکس اینطور نیست. اگر یک سری به فروشگاه های اینترنتی بزنید و به لیست برنامه های ویندوزی و لینوکسی نگاهی بیاندازید، به راحتی این مطلب رو میبینید. چرا مثلا گیگابایت درایورهای سخت افزارهاش رو برای لینوکس نمیزنه؟ این میتونه یک Feedback باشه که یک سیاست غلط یا عدم سیاست گذاری رو نشون میده

منظور از طرح این مطالب بهبود انقلابی لینوکس یا رسیدن به یک سیستم عامل عالی است، نه خرابی آن

ببخشید که زیاد نوشتم :roll:
seyed
Parsix Lover

Postby Karimi » Mon Oct 11, 2010 7:44 am

من هم در مورد بعضی از این مشکلات با شما موافقم. ولی بیشتر این مشکلات به رابط کاربری یا اپلیکیشن ها ارتباط پیدا میکنند و چندان تأثیری روی پایداری و قابلیت اطمینان سیستم که شما توی پست های قبلی اشاره کرده بودید، ندارند. ضمناً خیلی از اونها (نه همه اونها) در‌واقع بیشتر تفاوت هست تا مشکل. مثلاً اپن افیس، مایکروسافت آفیس نیست، یک نرم‌افزار کاملاً متفاوت هست. حالا اینکه فایلهای ام. اس. آفیس رو هم باز میکنه (هرچند با کمی اشکال) این امتیازش هست نه عیبش. یا اینکه میتونه مستقیماً فایلهای شما رو به pdf تبدیل کنه یک امتیاز دیگه اون هست (یک جایی خوندم که ام. اس. آفیس تازه تو نسخه ۲۰۱۰ این قابلیت رو اضافه کرده). یا خیلی‌ها تفاوت جای بعضی از حروف فارسی رو توی کی‌برد لینوکس نسبت به ویندوز به حساب عیب اون میزارن در حالیکه کی‌برد فارسی لینوکس کاملن منطبق با کی‌برد استاندارد فارسی هست و خیلی‌ها این رو نمیدونند.

خیلی از مشکلات هم با کمی جستجو و مطالعه و مثلا با انجام بعضی تنظیمات یا نصب بعضی پکیج‌ها حل میشند، مثل مورد VCD. توی ویندوز هم خیلی جاها چنین کارهایی لازمه.

بیشتر افراد به ویندوز و اشکالات اون عادت کرده‌اند و حاضر نیستند چیزی رو که به اون عادت دارند کنار بذارند. مشکلاتش هم زیاد به چشمشون نمیاد. ولی مشکلات یک چیز جدید خیلی به نظرشون بزرگ میاد. به همین دلیل من لینوکس و امتیازاتش رو به افراد علاقمند معرفی می‌کنم ولی اصراری ندارم که حتمن ازش استفاده کنند.

به نظر من مهمترین امتیاز لینوکس آزاد بودن اون هست. اگر کسی با فلسفه نرم‌افزار آزاد آشنا و به اون علاقمند بشه، به احتمال زیاد از لینوکس استفاده می‌کنه و تلاش می‌کنه با مشکلاتش هم کنار بیاد.
Karimi

Postby seyed » Tue Oct 12, 2010 7:15 pm

سلام
موافقم، کیبورد فارسی مثال خیلی خوبی بود. در مورد مشکلات عادی شده ی ویندوز هم درست میگید و تک تک مصداقهای این مورد، جزو برگهای برنده لینوکس به حساب میاد.

ولی بعضی چیزها بدلیل اینکه رقیب(مایکروسافت) قبلا اون رو پیاده سازی کرده، تبدیل به یک انتظار عادی و عمومی شده. مثلا همین VCD که من هر کاری کردم نتونستم به سادگی و راحتی ویندوز در بیارمش(اگر کسی راه حل مشکل VCD و فایلهای DAT رو میدونه به ما هم بگه که خیلی طالبم).
بالاخره میخواین که لینوکس جایگزین ویندوز بشه یا نه؟ اگر جواب مثبته، پس باید امکاناتی رو که ویندوز برای کاربرانش تدارک دیده، به عنوان یک حداقل در نظر گرفت و لینوکس معادلش رو بیاره.
اگر بیشتر کاربران عادت به یک موردی از مایکروسافت کردن، باید مطابق میلشان تدارک دیده بشه... یا اینکه کلا روش جدیدی رو ارائه بدیم که نیازهای قبلی رو هم تحت پوشش قرار بده. توی بحث مهندسی نرم افزار - که من فقط در حد یکی دو ترم ازش اطلاعات دارم- یک اصل مهم وجود داره و اون هم تعامل مداوم با کاربران و استفاده کنندگان نهایی است. ممکنه که شما یک چیزی رو خوب تشخیص بدین و کاربران اون رو بد تشخیص بدن؛ چه کار باید کرد؟ اصلا یک جنبه ی تست نرم افزار سنجش نظرات کاربرانه.

در مورد اپن آفیس، من نمونه هایی از کمبود و اشکال رو اشاره کردم که تنها حاصل شاید کمتر از 30 ساعت تجربه من با این ابزار است! اما برای مایکروسافت آفیس شاید تا حالا در مجموع، اشکالات و کمبودهایی که داشته، به تعداد انگشتان دست هم نرسه.
منظور اینه که مثلا اگر قراره یک نوع فایل رو پشتیبانی کنه، باید درست پشتیبانی میکنه. اگر قراره یک محصول یک قابلیت کلیدی جالب داشته باشه، خوب چرا اون رو کامل نکنه و بعد ارائه نده؟ چرا باید با باگ و عیب و ایراد تحویل کاربر بده؟ اینجوری ذهن کاربر رو دفع میکنه. اگر اپن آفیس میگه از پاور پوینت های مایکروسافت آفیس 2007 پشتیبانی میکنه، خوب باید درست پشتیبانی کنه، نه خط در میان. یک کاربر ممکنه که در حال انتخاب یک محصول باشه، اگر یک محصول رو مشکل دار ببینه ممکنه تا 5 یا 6 سال دیگه هم دوباره سراغش نیاد.
این طرز کار دلایلی داره که یکی از اونها رایگان بودنش هست. چون رایگانه، براش هزینه نمیکنن. (مخصوصا این که بانیانش از دنیای مادی گرایی هستند و احتمالا این مورد بی تاثیر نبوده)

باید یک بررسی و نقد جامع و تفکیک شده از لینوکس داشته باشیم، راه حل ها دیده بشه، بعد کار رو ادامه بدیم. من تمام سعی ام همینه.
seyed
Parsix Lover

Re: مشکل از کجاست؟

Postby MHZarei » Sat May 05, 2012 9:29 am

armahdian wrote:
armahdian wrote:سلام میگم به همه علاقه مندان پارسیکس و تبریک به خاطر انتشار نسخه جدیدش

متشکرم

واقعا جوابی وجود نداره؟ :?:

بهتر بود که عنوان مناسب‌تری انتخاب می‌کردید!
MHZarei

Return to General Discussions - Persian