کمبودهای پارسیکس

General discussion forum for Parsix GNU/Linux in Persian.

Moderators: aysabzevar, alan, bkashaf, blix

کمبودهای پارسیکس

Postby armahdian » Thu Dec 16, 2010 8:48 am

سلام
عنوان به اندازه کافی گویاست!
حالا که پارسیکس اونقدر بزرگ شده که باید روی دی وی دی باشه٬ خوب چرا چند برنامه دیگه بهش اضافه نشه ؟ البته اون برنامه هایی که عموم نیاز دارند نه مثلا یه IDE برای جاوا که عده محدودی نیاز دارند! چون خیلیها هستند که اینترنت پرسرعت ندارند!
هرچه که نیاز داری و دوست داری توی پارسیکس باشه رو نام ببر و علتش رو هم بگو!

خودم شروع میکنم! 8)

JRE که خیلی وقتها برای سایتها یا بعضی برنامه ها نیاز داشتم و اگه از قبل نصب میبود بهتر بود

یه برنامه برای گرفتن ایمج iso از سی دی و دی وی دی . خیلی وقتها نیازه و نداریم. البته Brasero ایمج میگیره اما فرمتش iso نیست!

یه برنامه برای ایجاد درایو مجازی با استفاده از ایمج iso مثل Furius ISO Mount

امکان دسترسی به اکانتهای یاهو به صورت پیشفرض در empathy وجود نداره و ظاهرا باید یه بسته تکمیلی نصب بشه.

چرا بسته واین به صورت پیشفرض نصب نیست؟ خود من درست بعد از نصب پارسیکس اولین چیزی که نصب کردم واین بود. علتش هم معلومه! چون ممکنه طرف بخواد یه نرم افزاری که معادل لینوکسی نداره اجرا کنه. مثلا یه بازی یا ...

یه برنامه شبیه k3b که همه فن حریف باشه. مثلا ریپ کردن دی وی دی و ساخت دی وی دی و ... خود من این نرم افزار رو نص کردم اما درایوهای نوری منو نشناخت. چرا؟؟؟ :(

فکر نکنم کلا 200 مگ شده باشه اما کلی از نیازها رو برطرف میکنه و در جذب هرچه بیشتر افراد بسیار تاثیرگذار

سخن آخر:امیدوارم که دست اندرکاران پروژه توجه کنند.
armahdian

پاسخ: کمبودهای پارسیکس

Postby seyed » Sun Dec 19, 2010 11:49 am

سلام
دوست عزیز armahdian، برای مشکل برنامه رایت سی دی؛ من از برنامه نرو تحت لینوکس استفاده میکنم. البته نسخه 3 که فکر کنم آخریش 4 باشه

در مورد بسته های مورد نیاز:
من با واین کاملا موافقم ( والبته تنظیم اولیه شده باشه)
برنامه ای برای ویرایش فیلم و صوت (البته نه چندان پیشرفته)(فکر نکنم پیشرفته ای هم وجود داشته باشه!). فکر میکنم مورد نیاز باشه.
برنامه ای برای تبدیل انواع فایلها (این یکی توی ایران خیلی مورد استفاده است؛ به شدت)
برنامه cairo dock رو حتما پیشنهاد میکنم که بطور پیش فرض نصب بشه. چون زیبایی و کارایی خاصی میده (من چند نفری رو با همین افکتها و داک و تم های زیبا جذب کردم) به نظرم افکت نباید بیش از حد و یا خیلی کم باشه. تنظیمات پیشفرض کایرو و کامپیز دچار افراط و تفریط هستن. مثلا موج خوردن پنجره ها (افکت Wobbly ) حذف بشه. یا افکتی که روی tooltip ها میافته تو ذوق میزنه. باید کاربر جاهای ویژه ای افکتهای ویژه ای رو ببینه که کار رو لذت بخش و راحت تر بکنه.
برخی از درایور های اولیه و اپن سورس کارت گرافیک.(اسم هاش رو یادم رفته.) + درایور کارت گرافیکهایی عمومی تر (نه خیلی قدیمی و نه خیلی جدید)
پیشنهاد میکنم برنامه ها رو طوری انتخاب کنید که کمترین هم پوشانی رو داشته باشن. مثلا یک برنامه برای اجرای فایلهای صوتی و یکی برای اجرای فایلهای صوتی و تصویری نباشه.

منم با نظر armahdian موافقم؛ برنامه هایی که فقط بعضی ها ممکنه که استفاده کنن رو نذارین. مثل گفتگوی تلفنی.
میشه یک برنامه کوچک درون پارسیکس جاسازی کرد که آماری از استفاده کاربران از برنامه های مختلف رو البته با اجازه کاربر به پارسیکس ارائه بده.
اگر میخواهید دانشجویان رو جذب کنین، شاید بهتر باشه که یک IDE خوب و با جذبه رو اضافه کنین.

موفق باشید
seyed
Parsix Lover

Postby armahdian » Tue Dec 21, 2010 7:34 am

اگر میخواهید دانشجویان رو جذب کنین، شاید بهتر باشه که یک IDE خوب و با جذبه رو اضافه کنین.

موافقم
من که کامل تر از netbeans نمیشناسم!
کلی زبان رو پشتیبانی میکنه:
مثل
++c/c
java
php
...
من فایل netbeans-6.9-ml-linux.sh رو که دانلود کردم 238 مگ بود که برای خیلیها حجم زیادیه!
armahdian

Postby armahdian » Wed Dec 22, 2010 1:25 pm

چند روز پیش مصاحبه ای که با آقای وطن خواه در لینوکس اف ام شده بود رو میخوندم. نکات جالبی داشت.
ایشون مسئول پروژه پارسیدورا هستند.
هدف اصلی ما از پارسیدورا اینه که فدورا رو به صورت مناسب‌تری به کاربرها عرضه کنیم. سعی ما اینه که نیازهای اصلی کاربرها رو بهتر رفع کنیم، با توجه به این که ما محدودیت قوانین آمریکا رو نداریم. از طرف دیگه، با توجه به سرعت کم اینترنت ایران، ما سعی می‌کنیم حداکثر استفاده رو از فضای دی‌وی‌دی بکنیم و تا جایی که ممکنه نیازهای معمول کاربرها رو با همون دی‌وی‌دی برطرف کنیم. کافیه یه نگاه به لیست نرم‌افزارهای اضافی پارسیدورا بندازین تا ببینین دی‌وی‌دی پارسیدورا چقدر نرم‌افزار اضافه به کاربرها میده.

کاش در پارسیکس هم این اتفاق رخ بدهد!

منبع:http://linuxfm.com/podcasts/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%88%D8%B7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87/#more-341
armahdian

Postby seyed » Wed Dec 22, 2010 4:16 pm

سلام

آره. حالا که پارسیکس رفته روی دی وی دی، میشه نرم افزارهای زیادی رو همراهش داد. البته نباید هر طور شده دی وی دی رو پر کرد! فقط برنامه هایی که طرفدار داره.

همی گویم و گفته ام بارها، که بابا جان، لینوکس موارد خیلی خیلی مهم تری داره که باید رفع بشه. از جمله اینکه: بدلیل گستردگی بالای برنام نویس ها، برنامه ها dependency مختلف و وسیعی دارن که بطور بی قاعده ای مدام بروز میشن. باید یک فریم ورک تعریف بشه که هر چند وقت ورژن جدید انواع dependency ها و زبانها و ... رو با هم و بطور منظم و یکپارچه بروز کنه.
باید یک استاندارد برای برنامه نویس ها تعریف بشه. برنامه نویسها هم مطابق با این استاندارد جامع و فریم ورک یکپارچه باید کار کنن. نه هر کسی برای خودش هر طوری که دوست داره!
(فکر کسایی رو نمیکنن که میخوان این برنامه ها رو نصب کنن؛ انواع بسته ها به انواع شیوه ها نصب میشن!! یکی مثلا qt4 میخواد یکی دیگه qt4.1 یکی دیگه qt4.1.0.0.0.0.0.0.0.0.0.0.1 )
هنوز من هیچ محیط گرافیکی بی نقص (از نظر امنیتی و مهندسی نمیگم ها، از نظر کاربری میگم) ندیدم.
seyed
Parsix Lover

Postby armahdian » Thu Dec 23, 2010 1:57 pm

حرف دل من هم همین فرمایشات شماست سید جان.
armahdian

Postby armahdian » Sat Jan 01, 2011 6:58 pm

آیا امیدی هست که این نیازها در نسخه های بعدی برطرف بشه؟
من که منتظرم
armahdian

Postby seyed » Sun Jan 02, 2011 10:53 am

اگر بشه توسعه دهندگان عزیز پارسیکس یک جدول از تغییرات پارسیکس آینده بذارن، خیلی عالیه. میشه روش تبلیغ هم کرد.
seyed
Parsix Lover

Postby hda1200 » Sun Jan 09, 2011 10:06 pm

به نظر من تم مک رو روش به صورت پیش فرض قرار بدن
خیلی خوشگله

نرم افزار نسوس هم روش بزارن بد نیست
hda1200

Re: کمبودهای پارسیکس

Postby seyed » Tue Nov 22, 2011 3:34 am

سلام خدمت همه دوستان
یکی از چیزهایی که خیلی برای ما کاربران ایرانی مهمه فونتها فارسی هست. چون اون چهل فونت مشهور فارسی که نام همشون با حرف انگلیسی بی شروع میشه، همه جا استفاده میشه، پیشنهاد میکنم که بطور پیشفرض روی سیستم نصب باشن.

یک برنامه مدیریت فونت هم خیلی برای کاربران خانگی لازمه

دیگه اینکه فونت عنوان پنجره ها ناجوره. نمیدونم که میشه یا نمیشه؛ فونت Ubuntu‌بنظرم بهتره درواقع باید یکم حالت کشیده تر از لحاظ افق داشته باشه و وقتی بولد میشه توی هم نشه.
اندازه فونتش هم بزرگه. اگه اندازه فونتش کمتر بشه ولی ارتفاع نوار عنوان کم نشه خیلی عالیه

برنامه OpenShot به طور پیش فرض نصب بشه فکر کنم بهتر از Avidemux باشه. چون من با فیلم بزرگ قبلا امتحانش کردم کرش میکنه و فقط OpenShot درست کار کرده.
زیبا تر هم هست

Parsix Lover

Return to General Discussions - Persian