چرا پارسیکس٬ چرا دبیان؟

General discussion forum for Parsix GNU/Linux in Persian.

Moderators: aysabzevar, alan, bkashaf, blix

چرا پارسیکس٬ چرا دبیان؟

Postby armahdian » Mon Dec 27, 2010 11:39 am

سلام
من حدود 5 یا 6 ماه است که پارسیکس 3.6 رو نصب کردم.
مثل تراکتور کار میکنه. مرگ نداره!
با اینکه لینوکس بلد نیستم اما تمام نیازهامو برطرف کرده و 99 درصد کارهامو با اون انجام میدم. اشتباه شد٬ 100 درصد کارها.
ولی یک مشکلی که دارم نصب نرم افزارهاست.
بعضی برنامه ها توی مخازن معرفی شده وجود ندارند و برای افراد مبتدی مشکل بوجود میاره.
از وقتی با پروژه پارسیدورا آشنا شدم یه سری سوال ذهن منو مشغول کرده. البته من هنوز پارسیدورا رو ندیدم و آنچه که باعث شد نظر من به اون جلب بشه و راجع به اون فکر کنم مصاحبه یکی از دست اندر کاران این پروژه در لینوکس اف ام بود.سوالات من اینهاست:
1- مزیت توزیعهای برپایه دبیان به توزیعهای دیگه چیه؟ توی ایران کدومش بهتره؟ برای کارهای خانگی کدومش بهتره؟ برای شبکه بندی و کارهای تجاری چطور؟
2-با توجه به اینکه پروژه پارسیدورا شامل بسیاری از نرم افزارهای مورد نیاز است و تقریبا تمام نرم افزارهای مهم رو در خودش داره آیا سویچ کردن به اون بهتر نیست؟
3- با توجه به اینکه ایران توسط بساری از شرکتها تحریم شده استفاده از کدام نوع از این توزیعها در آینده مشکلات کمتری را به همراه خواهد داشت؟
4- به نظر شما آینده پارسیکس روشنتره یا دیگر توزیعهای موجود در ایران؟
5- هر وقت اسم از آموزش لینوکس در ایران میاد معمولا فدورا درس میدن. مثلا همین کلاسهای استاد غلامعلی. نظر شما راجع به این موضوع چیه؟یعنی توزیعمای برپایه دبیان مطمئن نیستند؟ یا مدرک آموزشی ندارند؟
لطفا تمام سوالات را پاسخ دهید.
ممنون
armahdian

پاسخ: چرا پارسیکس٬ چرا دبیان؟

Postby seyed » Mon Dec 27, 2010 1:35 pm

سلام
یک سایت پیدا کردم که مزیت های دبیان رو در برابر ردهت بیان میکنه.(همانطور که میدونی پارسیدورابر پایه RedHat هست و پارسیکس برپایه Debian) البته مطالبش قدیمیه ولی فکر میکنم که هنوز هم صادق باشه.
http://toykeeper.net/soapbox/debian-redhat/

چیزی که من متوجه شدم اینه که بیشتر طرفداران ردهت از امکانات و از user Frindly اون خوششان میاد. (چیزی که توزیعهای دبیان هم میتونن داشته باشن و اصل تفاوت نباید اینها فرض بشه)
در عوض دبیان انعطاف پذیر تر و سریعتر عمل میکنه. رشد بیشتری به لحاظ عمومی تر بودن داشته.

2-خوب خیلی راحت تستش کن :) به نظر من داشتن برنامه های مورد نیاز عموم هم در کشور ما لازمه. ولی نباید بطور پیش فرض نصب بشه!

3-به نظر من فرقی نمیکنه. چون تحریم در این مورد مسخره است و به نوعی تنها جنبه روانی داره. مثلا شرکت سان که جزو اولین در تحریم ایران در این عرصه بود چی شد؟! مثلا همین الان هم کلی شرکتها ی نرم افزاری مثل ادوب ما رو تحریم کردن. خهب برنامه های مورد نیازمون رو یک جای دیگه آپلود میکنیم. (خنده دار اینه که از اون طرف تحریم میکنن از اون طرف ف* شکن رو بصورت رایگان در اختیار ما قرار میدن:) )
4- هرکی بتونه مخاطب و نیازهای اون رو بهتر بفهمه و بهتر رفع کنه.نیاز به کار داره، نیاز به پشتکار داره، باید مدام با تکنولوژی روز و البته با کاربر هماهنگ باشه
5-خب این مورد هم باید مورد توجه قرار بگیره. من در مورد مدرک آموزشی دبیان و کلا لینوکس اطلاعی ندارم.

راستی من کلی از توزیع ها رو امتحان کردم و تجربه ی جالبی با توزیعهای ردهت نداشتم. در واقع تنها توزیعی که من رو جذب کرد اوبانتا بود. اگر نبود من الان اینجا نبودم (احتمالا)
غیر از اوبانتا و پارسیکس هم توزیع دیگه رو کار نمیکنم. (به نظر من پارسیکس میتونه اوبانتا رو پشت سر بذاره.
seyed
Parsix Lover

پاسخ: چرا پارسیکس٬ چرا دبیان؟

Postby armahdian » Mon Dec 27, 2010 1:51 pm

2-خوب خیلی راحت تستش کن Smile به نظر من داشتن برنامه های مورد نیاز عموم هم در کشور ما لازمه. ولی نباید بطور پیش فرض نصب بشه!

من قبلا فدورا رو امتحان کردم. موقع نصب امکان انتخاب داری. customization
armahdian

Re: چرا پارسیکس٬ چرا دبیان؟

Postby AmiNimA » Mon Sep 12, 2011 3:15 pm

برای ما کاربران خانگی فرقی نمیکنه از فدورا استفاده کنیم یا اوبونتو یا پارسیکس، یا مثلا لینوکس مینت. اما بالاخره هر کسی که میخواد با لینوکس کار کنه باید یه کوچولو اطلاعات داشته باشه. مثل ویندوز نیست که هر کی از راه رسید سریع بفهمه چی به چیه. بنابراین ما چه ردهت داشته باشیم چه دبیان، واسمون فرق به اون صورتی نداره. فرق هاش برای کساییه که میخوان کارهایی بکنن که ریزه کاری داره توشون. که احتمالا توی اون لینک بالایی نوشته باشه.
من خودم بین هشت / نه تا توزیعی که امتحان کردم، پارسیکس رو برای یه کاربر خونگی بهترین گزینه میدونم. به این دلایل
اوبونتو به طور پیشفرض ام پی تری و فیلم و این چیزها رو پخش نمیکنه و یه کاربر عادی اگه ندونه چه کار باید بکنه همون لحظه اوبونتو رو در میاره پرت میکنه توی سطل آشغال. اما پارسیکس و لینوکس مینت، سابایون، آرک، چاکرا ، مندریوا، این کارها رو انجام میدن.
برای وصل شدن به اینترنت، در پارسیکس در منوی اینترنتش یه کانکشن مودم معمولی هم گذاشته. و این کار رو برای یه تازه کار ساده تر میکنه. در صورتی که برای توزیع های دیگه همچین چیزی نیست.
اوبونتو به نظر من خیلی از دبیان فاصله گرفته و همین باعث شده یکم ناپایدار بشه. مثلا بعضی وقتها برای من هنگ میکرد، یا روشن که میکردم بالا نمیومد. البته به ندرت. ولی همینش هم کار آدم رو لنگ میکنه. ولی پارسیکس خیلی خیلی به دبیان نزدیکه. و این باعث شده که این مشکلات بوجود نیان.
اوبونتو خیلی جامعه ی بزرگی داره. ولی این بزرگی بیشتر انگلیسی هست. یه کاربر معمولی نمیتونه به راحتی جواب مشکلاتی که براش پیش میاد رو پیدا کنه. ولی پارسیکس نسبت به اوبونتو کم دردسر تره و کمتر پیش میاد که کاربر معمولی به مشکل بر بخوره.
دبیانی که پارسیکس روی اون شکل گرفته اصلا برای یه کاربر معمولی مناسب نیست! چون دبیان خامه! و برای استفاده ی روزانه باید پخته بشه! این کار یه کاربر معمولی نیست. دبیان برای سیستم خاصی طراحی نشده، اما چیزهایی مثل پارسیکس و اوبونتو برای کامپیوتر های خونگی خیلی سازگارتر هستند.
روی هم رفته من برای شروع به یه کاربر تازه کار پارسیکس رو پیشنهاد میکنم. نه دبیان و نه اوبونتو. وقتی یاد گرفت لینوکس و دبیان چیه، اون وقت میتونه توزیع های دیگه مثل فدورا و سابایون و غیره رو هم امتحان کنه.
در مورد توزیع های بر پایه ردهت و آر پی ام، نظر خاصی ندارم، اما اون موقع که از مندریوا، فدورا، و سوزه استفاده میکردم، خیلی کند تر و ببخشید نفهم تر به نظر میومدن! نمیدونم شاید چون مال خیلی وقت پیشه اون طوری بودند. الان رو خبر ندارم. من تا فدورا ۹ بیشتر بالا نیومدم. بعد سوییچ کردم روی دبیانی ها. که الان دو سالی هست که کاملا از پارسیکس استفاده میکنم و بیش از حد راضیم.
AmiNimA
Parsix Lover

Postby seyed » Tue Nov 22, 2011 4:25 pm

سلام
تا حدودی حرفهای شما رو قبول دارم. البته یه جاهاییش رو درک نمیکنم. مثلا شما گفتی که اوبانتا اصلا پایدار نیست . نمیدونم که چه مشکلی داشتی ولی تجربه من اینه که از بقیه پایدارتره.

کلا کار کردن با لینوکس سخته و البته فکر نکنم که کار کردن با هیچ هسته ای راحت باشه. مثلا کسی با هسته ویندوز کار نمیکنه. مک هم هسته یونیکس داره که از لحاظ پیچیدگی فکر میکنم اگه از لینوکس پیچیده تر نباشه، ساده تر هم نیست

مسئله اینجاست که سیستم عامل باید برای کاربر مورد نظرش آماده بشه. مک هم مستثنا از این فاعده نیست. یک نسخه داره برای سرور، یک نسخه داره برای کارهای دیگه
ویندوز هم همینطوره؛ نسخه سرور و انواع اقسام نسخه های دیگه داره.
پس باید مثلا دبیان سروری با اوبونتای نسخه سرور مقایسه بشه. یا نسخه های امنیتی با هم مقایسه بشن یا نسخه های خانگی با هم مقایسه بشن

در واقع باید دید که در بین توزیع های خانگی لینوکس، کی بهتر لینوکس خام رو برای مخاطبش آماده می‌کنه.
و این کار وظیفه پوسته گرافیکی است. در واقع همه سعی دارن پوسته رو بهتر آماده کنن
این یعنی اینکه هیچ پوسته گرافیکی مناسبی در دست نیست. نه گنوم و نه کا دی ای و نه یونیتی و ...
فعلا به نظر من از همه پوسته ها بهتر یونیتی است

برای کاربران خانگی متاسفانه باید بگم هیچ توزیع مناسبی وجود خارجی نداره. برای کاربر عادی لااقل باید یکی باشه که مدام مشکلات رو براش حل کنه.

در ضمن هنر یک تولید کننده محصول نرم افزاری و حتی غیر نرم افزاری اینه که بتونه محصولی رو تولید کنه که ضمن داشتن امکانات بالا، ساده و شفاف باشه تا کابران بیشتری جذب بشوند. نه اینکه فقط بعضی ها بتونن استفاده کنن.
پیشنهادم برای همه برنامه نویس ها، توجه بیشتر به مباحث UX هست

به امید موفقیت جبهه انسانهای راسخ
(تشکر از توسعه دهندگان پارسیکس)
seyed
Parsix Lover

Postby CuriousTux » Sun Aug 30, 2015 6:37 am

سلام خدمت دوستان و اساتید محترم قدیمی؛
بعد از دوری 4 5 ساله ای از پارسیکس عزیز (و البته کلاً لینوکس)، با اومدن خبر انتشار نسخه جدید این توزیع دوس داشتنی؛ راغب شدم بیام ببینم به کجا رسیده؟
حالا فعلاً که زدم واسه دانلود، ولی یکی از مشکلاتی که همون قدیم هم داشتم، این بود که چطور باید یه کاربر رو راضی کرد که بیاد سمت پارسیکس؟
چه مزیتی داره واسه کاربر که اوبونتو، مینت یا توزیعات دیگه رو بذاره کنار بیاد سراغ پارسیکس؟

توی صحبت های بالا بیشتر برای کاربران تازه وارد مطرح شده بود. ولی من کاربر معمولی، باید ببینم چه مزایایی هست اینجا برام که اوبونتو رو با اون مخازن سرشارش! بذارم کنار؟

البته واقعاً خوشحال میشم بتونم به معرفی و پیشبرد اهداف "پارسیکس" کمک کنم به عنوان یک کاربری که همیشه پای کامپیوتره :D
«Perseverance» is the key of Success...
CuriousTux

Return to General Discussions - Persian