امکان مشارکت کاربران در کتاب آمو

General discussion forum for Parsix GNU/Linux in Persian.

Moderators: aysabzevar, alan, bkashaf, blix

امکان مشارکت کاربران در کتاب آموزشی پارسیکس

Postby aysabzevar » Mon Dec 29, 2008 10:02 am

امکان مشارکت کاربران در کتاب آموزشی پارسیکس است.
حتماً شما نیز کتاب آموزشی پارسیکس گنو/لینوکس را خوانده‌اید (لزوماً نباید تمام کتاب را خوانده باشید) و از آن لذت هم برده‌اید.
اگر می خواهید شما هم در به‌روز رسانی و پربارتر کردن کتاب پارسیکس سهمی داشته باشید،الان وقتش فرارسیده است.
تمام سعی اینجانب و کاربر parmis ودوست ایشان این است که کتاب را برای انتشار پارسیکس۲ (موسوم به باس) آماده و به روز رسانی کنیم تا به صورت از پیش گزیده در دیسک باس موجود باشد.
و اما دیگر کاربران :
الف-پس از انتشار این نسخه به سراغ به‌روز رسانی‌ها و ویرایش‌های بسیار بیشتر و جزیی‌تر خواهیم رفت که کمک شما کاربران در آنجا بسیار مفید خواهد بود. (زمان این کار به صورت اعلان همگانی به اطلاع تمام کاربران خواهد رسید)

کارهایی که هم‌اکنون لازم است :
باتوجه به اینکه آقای باغومیان مدریت محترم پروژه پارسیکس ،مسؤلیت کامل کتاب را به اینجانب سپرده‌اند و همچنین با چاپ کتاب موافقت کرده‌اند توجه شما را به این نکات جلب می‌کنم :
الف-قصد داریم تا علاوه بر آموزش پارسیکس، آموزش برنامه‌های موجود در پارسیکس را در کتاب اضافه کنیم.البته در صورتیکه حجم آموزش برنامه‌ها زیاد شود آن را در یک کتاب جداگانه منتشر خواهیم کرد.شما می‌توانید از هم‌اکنون شروع به‌کار کنید و برنامه‌ مورد علاقه خود را برای کاربران پارسیکس آموزش دهید.برخی از برنامه‌هایی که طرفداران بیشتری دارند و بهتر است زودتر نوشته و تکمیل شوند غبارتند از :
۱-آموزش xfardic
۲-آموزش compiz و چگونگی کار با جلوه‌های آن ، کلید‌های میانبر و ... .
۳-آموزش virtual box ose .
۴- آموزش مجموعه برنامه‌های open office نظیر ( پردازشگر متن ، ارائه یا همان پرزنتیشن ، صفحه گسترده و ... )
۵-آموزش برنامه گیمپ
۶-آموزش inkscape
۷-آموزش xsane
۸-آموزش کار با برنامه بیننده تلویزیون (xawtv)
۹-آموزش میزکار محبوب و پر طرفدار KDE و برنامه‌های مرتبط با آن در پارسیکس وبرای پارسیکس (در این مورد فقط آمادگی خود را اعلام کنید.شروع کار به اطلاع شما خواهد رسید).
۱۰-آموزش نصب و راه‌اندازی یک برنامه مهم و محبوب که به صورت پیش‌فرض در دیسک پارسیکس موجود نیست.
و ... .

نکات مهم در انتخاب نوشتن یک قسمت از کتاب :

۱-حداقل مهارت در یک برنامه برای آموزش آن برنامه لازم و ضروری است.

۲- لطفاً از هم اکنون اعلام کنید که می‌خواهید کدام برنامه را آموزش دهید تا دوباره کاری نشود.

۳-اجباری در کار نیست که برنامه‌ها را تک نفری انجام دهید.حتی در آموزش برنامه‌های بزرگی مانند گیمپ ، کار گروهی پیشنهاد می‌شود.

۴-در صورتی‌که به هر دلیل مایل به ادامه همکاری در زمینه آموزش برنامه‌ای که به نام ثبت شده‌است نیستید لطفاً همینجا اطلاع دهید تا دیگر علاقه‌مندان آموزش آن را به عهده بگیرند.

۵-مطالب نباید لزوماً با حجم بسیار زیاد باشند بلکه کتاب پارسیکس از هر کمکی به هر اندازه‌ای استقبال خواهد کرد. مهم روح همکاری ،احساس مفید بودن و مشارکت کاربران در پروژه پارسیکس است.

۶-اگر نکته‌ای از قلم افتاده ، لطفاً شما بفرمایید.

از همکاری شما پیشاپیش سپاس‌گزارم.

با تشکر
علی یوسفی سبزوار
عضو کوچک گروه مستندات پارسیکس
aysabzevar
Developer
Developer

پاسخ: امکان مشارکت کاربران در کتاب آموزشی پارسیکس

Postby CuriousTux » Mon Dec 29, 2008 11:58 am

سلام!
من یه سوال و یه پیشنهاد داشتم!
یکی اینکه توی این لیست شما بعضی از نرم افزار ها (مثل گیمپ) به چشم می خورن که راهنماشون خودش یه کتاب آموزشی کامل میشه! (مثلاً همین گیمپ تا جایی که من خبر دارم آقای اهتمام (در انجمن های اوبونتو هستن ایشون) یه کتاب آموزشی راجع بهش نوشته! خوب اگر بخوایم راجع به اینجور نرم افزارها راهنما داشته باشیم یه کتاب کامل برای خودشون میشن!
سوال بعدی ( شد ۲ تا :دی ) شما گفتید:
۱۰-آموزش نصب و راه‌اندازی یک برنامه مهم و محبوب که به صورت پیش‌فرض در دیسک پارسیکس موجود نیست.

این یعنی اینکه فقط نصبش رو آموزش بدیم یا اینکه میشه راهنمایی هم راجع بهش نوشت؟

دو تا پیشنهاد هم:
1- روی آموزش نصب سخت افزار باید خیلی کار بشه! توی کتاب قبلی راجع به نصب کارت گرافیک فقط یه نیمچه صفحه توضیح داده شده! من خواستم کارت گرافیکم رو نصب کنم چه طبق گفته ی کتاب و چه طبق گفته ی راهنمای موجود نتونستم نصب کنم! تازه بعدش مشکلاتی هم پیش اومد که اگر کسی به جای من بود که تا حالا با این مشکلات برنخورده بود فقط می تونست پاک کنه و دوباره نصب کنه! (البته این هم بماند که با کمپایل پکیج هم نتونستم نصب کنم :دی )
دو تا از مشکلترین و در عین حال پر کاربردترین سخت افزارها: کارت گرافیک و پرینتر !
۲- اگر خواستید کتاب رو به صورت چاپی به بازار بدید، دیسک های پارسیکس و سرو رو همراهش بگذارید (به خصوص منظورم سرو هست!) که نرم افزارهایی که توی کتاب آموزش داده شده (چه اونهایی که به صورت پیشفرض با نصب پارسیکس نصب میشن چه اونهایی که نمیشن!) در دیسک قرار داده بشه و نیازی به نصب از مخازن آنلاین نباشه! (همه که اینترنت پرسرعت ندارن!)

فعلاً این ۴ تا باشه تا بعد! :دی
به هر حال که خوشحالم که یه جوری می تونم کمک کنم! (مگر اینکه همین یه کار از دستم بر بیاد!)
«Perseverance» is the key of Success...
CuriousTux

Postby bkashaf » Mon Dec 29, 2008 2:40 pm

۶-آموزش inkscape
۵-آموزش برنامه گیمپ

...................................... با من البته شما نفرمودی که آموزش در چه حدی رو مد نظر دارید ؟
می خواهید برای هر برنامه آموزش تهیه کنید ؟ اینکه به نظر ارتباط مستقیم با پارسیکس ندارد میشه یه پروژه ی جدا ؟
اما اگر بنا باشه برای هر برنامه ای که در حال حاضر روی پارسیکس داریم یک آموزش مفدماتی و تصویری برای آشنایی و کارهای اولیه داشته باشیم و آن در کتاب پارسیکس گنجانده شود این می شود مانند کتاب اول آقای باغومیان برای ردهت. در اون کتاب هم آقای باغومیان زحمت معرفی برنامه های پرکاربرد را کشیده بودند .
حالا بهتره کمی دامنه ی کار رو روشن تر کنیم تا ببینم با چه حجمی از کار روبرو هستیم .
" There is nothing more wonderful in the world than the feeling you get from sharing. and there is no greater happiness than the Warmth you get from loving." _ j.Russell Morrison
bkashaf
Developer
Developer

Postby aysabzevar » Mon Dec 29, 2008 4:16 pm

الان فصل چهارم کتاب آموزشی پارسیکس به برنامه‌های کاربردی اختصاص داره.می‌شه اون رو با برنامه‌های بهتری پربارتر کرد.برنامه‌ها و بازی‌های مربوط به میز‌کار KDE به کتاب پارسیکس کی-دی-ای منتقل می‌شن.
اگر هم استقبال دوستان زیاد باشه می‌شه فصل چهار رو به آشنایی بسیار مختصر با برنامه‌ها ( در حد معرفی و آشنایی) اختصاص داد و آموزش بیشتر رو تو یه کتاب جداگانه با نام مثلاً «برنامه‌های کاربردی در پارسیکس گنو/لینوکس»منتشر کرد.این‌طوری شاید بهتر باشه.
aysabzevar
Developer
Developer

Postby bkashaf » Mon Dec 29, 2008 5:47 pm

خوبه پس من همین دو تا رو برای کتاب پارسیکس در نظر می گیرم و انجام می دم
۶-آموزش inkscape
۵-آموزش برنامه گیمپ
کار میکنم و نتیجه رو منعکس می کنم :)
" There is nothing more wonderful in the world than the feeling you get from sharing. and there is no greater happiness than the Warmth you get from loving." _ j.Russell Morrison
bkashaf
Developer
Developer

Postby CuriousTux » Mon Dec 29, 2008 6:00 pm

سلام،
توضیح ( و نصب) دو مرورگر پر طرفدار فایرفاکس (آیس ویسل) و اپرا با من...
البته بعداً چیزهای دیگه هم ور میدارم!
یه پیشنهاد، می تونیم ترفند ها و نکته های پارسیکس رو توی یه ماهنامه (مثل حلقه اوبونتو) منتشر کنیم!
CuriousTux

Postby msdisatis » Mon Dec 29, 2008 9:20 pm

اگه واسه open office.org تا پایان تابستان 88 وقت بدین، و من رو هم قبول داشته باشید (!)، open office هم با من. البته به دلیل گستردگی این مجموعه کمک هم میخوام!
راستی یه ویراستار علمی و یه ادبی هم واسه کل مجموعه نیازه، تا کتاب غلط نداشته باشه.
دیگه اینکه من هم با نظر دوست خوب مشهدی مون که گفتن روی سخت افرارها باید کار بشه موافقم. ماهنامه هم که گفتن فکر جالبیه.
خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار
msdisatis

Postby parmis » Tue Dec 30, 2008 5:21 am

درمورد سخت افزارهامن بلوتوث روبه عنوانهای داکیومنت اضافه کردم
parmis

Postby aysabzevar » Tue Dec 30, 2008 7:18 am

...اگه واسه open office.org تا پایان تابستان 88 وقت بدین...

کتاب پارسیکس۲ که وقتی نداره و باید هرچه زودتر منتشر شه.
ولی برای کتاب «برنامه‌های کاربردی پارسیکس» (اسم موقته و وقتی کامل شد اسم کاملش نظرخواهی میشه) وقت هست.آخه اون اگه خدا بخواد و یاریمون کنه قراره یه کتاب جامع (نسبتاً جامع)درباره برنامه‌هایی که با پارسیکس ارائه میشن بشه.
aysabzevar
Developer
Developer

Postby aysabzevar » Tue Dec 30, 2008 7:24 am

عالیه پارمیس.
به علاوه اینکه ارسال فایل در پارسیکس از طریق بلوتوث بدون نیاز به نصب هیچ برنامه‌ و هیچ تنظیم اضافه‌ای تو باس تست۱ داره مثل ساعت کار می‌کنه ؛ دقیق و معقول.
(آخه قبلاً کاربرا با این قضیه مشکل داشتن).
aysabzevar
Developer
Developer

Postby parmis » Tue Dec 30, 2008 7:40 am

aysabzevar wrote:

عالیه پارمیس.
به علاوه اینکه ارسال فایل در پارسیکس از طریق بلوتوث بدون نیاز به نصب هیچ برنامه‌ و هیچ تنظیم اضافه‌ای تو باس تست۱ داره مثل ساعت کار می‌کنه ؛ دقیق و معقول.
(آخه قبلاً کاربرا با این قضیه مشکل داشتن).

جدا؟؟؟
تست نکردم هنوز
ولی درقبلی هاهم نیاز سختی نداشت فقط کافی بود چندتابسته رونصب کنند
parmis

Postby CuriousTux » Tue Dec 30, 2008 7:55 am

ديگه اينکه من هم با نظر دوست خوب مشهدي مون که گفتن روي سخت افرارها بايد کار بشه موافقم. ماهنامه هم که گفتن فکر جالبيه.

:oops:
راستي يه ويراستار علمي و يه ادبي هم واسه کل مجموعه نيازه، تا کتاب غلط نداشته باشه.

مسلماً داره! فکر کنم خود جناب aysabzevar باشند! در ضمن، ما هم مي تونيم نسخه نيمه نهايي رو بخونيم و مشکلاتش رو گزارش بديم! :دي
کتاب پارسيکس? که وقتي نداره و بايد هرچه زودتر منتشر شه.

به نظرتون بهتر نيست درست زمان انتشار نسخه نهايي باس کتاب هم منتشر بشه؟! :arrow:
اگر الان منتشر بشه که خوب مردم ميان از نسخه تست استفاده مي کنن و دچار مشکل ميشن! (همين چند دقيقه پيش براي من يه هنگ خرابي کرد که فقط تونستم رايانه رو ريست کنم!)
به علاوه اينکه ارسال فايل در پارسيکس از طريق بلوتوث بدون نياز به نصب هيچ برنامه‌ و هيچ تنظيم اضافه‌اي تو باس تست? داره مثل ساعت کار مي‌کنه ؛ دقيق و معقول.

من هم نه با اين و نه با قبليه مشکلي داشتم! :دي

جناب aysabzevar نظرتون رو راجع به يه ماهنامه ( ترجيحاً الکترونيکي) براي پارسيکس نگفتيد!

يه چيز ديگه! اگر بشه زمان تحويل مقالات رو بگيد خيلي بهتر ميشه! هر کس با توجه به وقتي که داره کار رو انجام ميده! فکر کنم الان بعضي ها وسط امتحانات نيم ترمشون باشه! دانش آموز ها هم که امتحانات ترمشون شروع شده!
CuriousTux

Postby aysabzevar » Tue Dec 30, 2008 10:50 am

ولی درقبلی هاهم نیاز سختی نداشت فقط کافی بود چندتابسته رونصب کنند

تقریباً هرکاری تو هرنسخه‌ای شدنی و قابل انجامه (گفتم تقریباً ،بحث رو خیلی فلسفی‌ش نکنید )
ولی بهتر اینه که کارهای روتین که کاربران یک سیستم عامل از اون استفاده می‌کنند به صورت پیش‌فرض نصب، تنظیم و بهینه شده باشن.
مثلاً :
شما تقریباً تو هر سیستم گنو/لینوکسی دیگه می‌تونید تم و تصاویر پس زمینه زیبای پارسیکس رو نصب و از اون استفاده کنید ولی اگه کسی زیبایی یک سیستم گنویی براش مهم باشه میاد پارسیکس رو انتخاب می‌کنه.چرا؟چون به صورت پیش فرض زیباست.
یا مثلاً :
تقریباً تو هر سیستم گنو/لینوکسی دیگه می‌شه زبان پارسی و لغت‌نامه xfardic رو نصب و از اون استفاده کرد.ولی افرادی که قابلیت پارسی نویسی و داشتن یک لغت‌نامه خوب براشون مهم باشه میان پارسیکس رو انتخاب می‌کنن .چرا ؟ چون به این برنامه‌ها به صورت پیش‌فرض در اون به صورت کامل نصبه ، آموزش داره کار با اون راحت‌تره و حتماً هم جواب می‌ده .
و بسیاری مثال‌ دیگه از این دست. .
در مورد بلوتوث هم همینطوره. به خصوص اینکه کاربرا تازه‌کار باشن یا تازه در حال کوج از سیستم‌عامل مایکروسافت به سمت پارسیکس باشند.
به نظرتون بهتر نيست درست زمان انتشار نسخه نهايي باس کتاب هم منتشر بشه؟!

من هم منظورم همین بود .یعنی سعی کنیم کتاب رو به انتشار باس برسونیم.ولی به هرحال باید منتظر تست۱ اون هم بود ( خبر دارم اومده!!) تا بشه تصاویر و برنامه‌ها و مستندات و ... رو بر مبنای اون به روزرسانی کرد.
جناب aysabzevar نظرتون رو راجع به يه ماهنامه ( ترجيحاً الکترونيکي) براي پارسيکس نگفتيد!

همین الانش هم پارسیکس خبرنامه داره!( خودم کشف کردم!) :lol:
وقتی کاربرا زیاد باشن،طبیعتاً خبرها هم زیاد می‌شه.
مثلاً گردهمایی (هفتگی،ماهانه و ...) کاربران پارسیکس شهرستان... در ... .
جشن انتشار و نصب پارسیکس به مناسبت انتشار نسخه جدید.
خبرهایی از این دست و اخبار مهم پروژه پارسیکس.
یعنی بیایم خبرنامه رو تبدیل به ماهنامه‌اش کنیم.

در مورد آموزش‌هایی کاربران می‌خوان بدن ظاهراً باید تابستون صبر کرد ( پایان تابستان) تا همه بتونن با خیال راحت برنامه محبوبشون رو آموزش بدن.
برای ویراستاری هم من فقط یه هماهنگ کننده‌ام.یعنی مستندات رسیده رو به هم متصل می‌کنم.خود کاربرا می‌خونن و مشکلات رو می‌گن.(البته من هم می‌خونم!)اونوقت ایرادات رفع و در نهایت هم به مخزن منتقل می‌شه.
هدف مشارکت بیشتر و اعطای سهم بیشتری از کار به کاربرانه.
aysabzevar
Developer
Developer

Postby CuriousTux » Tue Dec 30, 2008 11:40 am

سلام، این تیکه رو نفهمیدم:
من هم منظورم همین بود .یعنی سعی کنیم کتاب رو به انتشار باس برسونیم.ولی به هرحال باید منتظر تست۱ اون هم بود ( خبر دارم اومده!!) تا بشه تصاویر و برنامه‌ها و مستندات و ... رو بر مبنای اون به روزرسانی کرد.

منظورتون تست ۱ کتابه یه پارسیکس؟ پارسیکس که من الان دارم از باس تست ۱ استفاده می کنم!
همین الانش هم پارسیکس خبرنامه داره!( خودم کشف کردم!) Laughing
وقتی کاربرا زیاد باشن،طبیعتاً خبرها هم زیاد می‌شه.
مثلاً گردهمایی (هفتگی،ماهانه و ...) کاربران پارسیکس شهرستان... در ... .
جشن انتشار و نصب پارسیکس به مناسبت انتشار نسخه جدید.
خبرهایی از این دست و اخبار مهم پروژه پارسیکس.
یعنی بیایم خبرنامه رو تبدیل به ماهنامه‌اش کنیم.

خوب من منظروم یه مجله (ماهنامه) مثل مجله حلقه اوبونتو بود! فکر کنم دیدیدش؟
در مورد آموزش‌هایی کاربران می‌خوان بدن ظاهراً باید تابستون صبر کرد ( پایان تابستان) تا همه بتونن با خیال راحت برنامه محبوبشون رو آموزش بدن.

! زیاده! برای برنامه ها شاید ولی برای کتاب که باید سریعتر عمل کنیم! :دی
برای ویراستاری هم من فقط یه هماهنگ کننده‌ام.یعنی مستندات رسیده رو به هم متصل می‌کنم.خود کاربرا می‌خونن و مشکلات رو می‌گن.(البته من هم می‌خونم!)اونوقت ایرادات رفع و در نهایت هم به مخزن منتقل می‌شه.

موافقم... چند نفر بخونن بهتر از یه نفره! من وقتی که کتاب پارسیکس آقا باغومیان رو می خوندم به برخی اشکالات و اشتباهاتی توش برخوردم! البته به نسبت اینکه ایشون تکنفره اینکار رو انجام داده بودن از بعضی از کتاب های منتشر شده در بازار کمتر اشتباه داشت!
CuriousTux

Postby CuriousTux » Tue Dec 30, 2008 12:12 pm

به نظرم بهتره یه انجمن ایجاد کنید برای نوشتن کتاب!
اینطوری راحت تر از یه تاپیک هست!
یه سوال داشتم:
استفاده از این سبک سخن خوبه؟
نصب اپرا:
برای نصب اپرا تنها کافیست جدیدترین نسخه آنرا (در زمان نوشتن این مقاله ۹.۶۳ است) را از سایت اصلی آن دانلود کنید به این ترتیب که وارد سایت اصلی اپرا شده و به صفحه دانلود میروید. توجه فرمایید که اگر در حالیکه از سیستم عامل لینوکس استفاده کنید به طور خودکار به صفحه دانلود اپرا بهینه سازی شده برای لینوکس راهنمایی می شوید. در قسمت Select distribution and vendor و از گزینه های پایین افتادنی Debian را برگزینید. خوب حتماً می دانید که توزیع پارسیکس برا اساس دبیان است و به همین منظور می توان به راحتی و بدون وجود مشکلی از بسته های دبیان در پارسیکس استفاده کرد. پس از انتخاب دبیان گزینه ی Debian 4.0 (Etch), Debian Testing (Lenny), Debian Unstable (Sid) را تیک دار کنید.
اکنون با کلیک کردن بر روی دکمه ی Download می توانید این نسخه از اپرا را پایین گذاری کنید.
پس از تکمیل پایین گذاری تنها کافیست به شاخه ای که آنرا در آنجا ذخیره کرده اید بروید و با راست کلیک کردن و انتخاب گزینه Open In ternmial می توانید از این فرمان برای نصب این نرم افزار استفاده نمایید:
# dpkg -i نام بسته.deb
خوب اکنون عملیات نصب پایان پذیرفته و مرورگر اپرا در منوی Applications و شاخه ی Internet موجود می باشد.

یا تغییرش بدم؟
البته این متن الکیه ها! متن اصلی بهتره :lol:
CuriousTux

Next

Return to General Discussions - Persian