وابستگی لینوکس به DVD-ROM !!!!!

Discussions related to hardware issues, incompatibilities, drivers, etc.

Moderators: aysabzevar, alan, bkashaf, blix

وابستگی لینوکس به DVD-ROM !!!!!

Postby seyed » Mon Jun 01, 2009 8:51 am

چرا وقتی DVD-WRITER ام رو عوض کردم و از نوع ساتا گذاشتم خیلی چیزها در لینوکس زنده فرق کرد؟!
مثلا پارتیشن های هارد رو با نام‌های sda1 و ... نشان میده و در ضمن از طریق My computer نمیشه اونها رو mount کرد!
در حالتی که DVD-ROM از نوع IDE بود پارتیشن ها در لینوکس زنده بطور خودکار mount میشدند و نام آنها هم hda1 و ... بود.
وقتی DVD-WRITER از نوع IDE بود موقع بوت لینوکس زنده چندین خط error مشابه هم میداد که ایراد I/O Read error at block... میگرفت. ولی با تعویض DVD-WRITER به نوع ساتا این ایرادات از بین رفت.
در حالت IDE موقعی که سی دی بوت می شد و منوی بوت آن ظاهر میشد زبان مورد نظر پرسیده می‌شد. اما در حالت ساتا چنین چیزی مشاهده نمی‌شود.

البته قبلا در مورد لینوکس SuSE (دقیقا یادم نیست شاید هر لینوکسی همین مشکل رو داشت) هم به مشکلات عجیبی برخوردم:
وقتی سی دی بوت می‌شد منویی با یک گزینه با نوشته‌های نا مفهوم ظاهر می‌شد که با انتخاب آن سیستم قفل می‌کرد. بطور تصادفی متوجه شدم که DVD-WRITER ام (که از نوع IDE بود) پین Master/Slave اش درست تنظیم نشده و روی Slave است (من فقط یک دی وی دی رایتر داشتم) با تنظیم آن به Master همه چیز فرق کرد و تونستم لینوکس رو نصب کنم.

با تشکر فراوان از دوستان :wink:
seyed
Parsix Lover

Return to Hardware Issues - Persian